Nasi Doktoranci z wizytą na Dniach Dwujęzyczności

Zwieńczeniem pracy zespołu nauczycieli języków obcych w gminie Chęciny był obchodzony w środę 29 maja Dzień Dwujęzyczności. W tym dniu w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Skalskiego w Polichnie odbył się konkurs języka angielskiego dla uczniów klas VI, VII i VIII ze wszystkich placówek z terenu gminy i miasta Chęciny. Po wewnątrzszkolnych eliminacjach do finałowego testu przystąpiło 16 uczniów.

W tegoroczne przygotowanie Dnia Dwujęzyczności aktywnie włączyli się doktoranci Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: p. Anastassiya Starodubtseva i p. Dmytro Klymenko.

Doktoranci przygotowali ciekawe wykłady, które stanowiły wstęp do dyskusji z uczniami. Pani Anastassiya w czasie wystąpienia przedstawiła w języku angielskim swój ojczysty kraj – Kazachstan. Przedstawiła ciekawostki geograficzne, przyrodnicze, klimatyczne i kulinarne. Dużo uwagi poświęciła związkom historycznym łączącym Kazachstan z Polską. Pan Klymenko wiele miejsca w czasie swojej prelekcji poświęcił językom słowiańskim. Mówił skąd wzięły się te języki, jak się dzielą, jakie są ich wspólne cechy. Sporo miejsca poświęcił zagadnieniom etymologicznym oraz błędom w tłumaczeniach. Konkluzja, która najmocniej wybrzmiała z prelekcji doktorantów jest taka, że tylko poznanie co najmniej dwóch obcych języków pozwala na swobodne poruszanie się po świecie, realizowanie swoich pasji a także, co na swoim przykładzie pokazali zaproszeni goście, możliwość studiowania w innych krajach. Zorganizowany Dzień Dwujęzyczności był nie tylko podkreśleniem roli, drugiego języka w życiu młodych ludzi, ale także początkiem współpracy Szkoły Doktorskiej UJK w Kielcach ze szkołami podstawowymi z terenu gminy Chęciny.

Pani Anastassiy  i Panu Dmytro dziękujemy za zaangażowanie i udział w ciekawej inicjatywie.