Lidia Michalska – Bracha Wicedyrektor Szkoły Doktorskiej Profesorem Belwederskim!

Miło nam poinformować, że Pani prof. dr hab. Lidia Michalska – Bracha wicedyrektor Szkoły Doktorskiej, postanowieniem Prezydenta RP z 15 maja 2024 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Serdecznie gratulujemy Pani Profesor!

Dr hab. Lidia Michalska-Bracha, historyczka, profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wicedyrektorka Szkoły Doktorskiej UJK. Współpracowniczka Komisji Teorii i Historii Historiografii oraz Metodologii Historii przy Komitecie Nauk Historycznych PAN (2020-2023), członkini ministerialnego Zespołu doradczego do spraw projektów zgłoszonych w ramach programu Wsparcie dla czasopism naukowych (2018-2021), stypendystka Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu im. dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej (2009) oraz gość  Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu  (2015).

Badania naukowe w zagranicznych ośrodkach: Francja, Niemcy, Ukraina, Rosja, Litwa. Zainteresowania naukowe: powstanie styczniowe i weterani 1863 r., losy Polaków na emigracji i Syberii w XIX w., dzieje Galicji, historia kobiet, historia historiografii XIX-XX w. Wykonawczyni w projektach NPRH: Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w l. 1795-1918 oraz Polscy zesłańcy na Syberii Zachodniej w drugiej połowie XVIII-XIX w. w oczach Rosjan i ludności syberyjskiej, pod kier. W. Cabana oraz w polsko-ukraińskim Zespole Badawczym: Galicja 1772-1918 na Uniwersytecie Rzeszowskim (2010-2017). Autorka ponad 160 publikacji naukowych.