Zasady przeprowadzania oceny
OCENA ŚRÓDOKRESOWA DOKTORANTÓW SZKOŁY DOKTORSKIEJ
W połowie okresu kształcenia w Szkole Doktorskiej realizacja indywidualnego planu badawczego podlega ocenie śródokresowej.
Zasady przeprowadzania oceny śródokresowej
na podstawie Art. 202 – 203 Ustawy z dn. 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. jedn. Dz. U. 2023 poz. 742) oraz § 7 Uchwały nr 31/2023 Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z dnia
27 kwietnia 2023 roku w sprawie uchwalenia Regulaminu Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
w Kielcach
- Doktoranta skreśla się z listy doktorantów w przypadku:
- negatywnego wyniku oceny śródokresowej;
- niezłożenia rozprawy doktorskiej w terminie określonym w indywidualnym planie badawczym;
- rezygnacji z kształcenia;
- niepodjęcia kształcenia;
- naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 200 ust. 7 Ustawy;
- ukarania karą dyscyplinarną wydalenia ze szkoły doktorskiej.
- Doktorant, w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami, opracowuje indywidualny plan badawczy zawierający w szczególności harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej i przedstawia go podmiotowi prowadzącemu szkołę doktorską w terminie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia kształcenia.
W przypadku wyznaczenia promotora pomocniczego plan jest przedstawiany po zaopiniowaniu przez tego promotora.
- Ocenę śródokresową przeprowadza komisja, zatwierdzana przez Radę Szkoły na wniosek dyrektora.
- Promotor, promotorzy, promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji dokonującej oceny śródokresowej doktoranta, nad którym sprawują opiekę naukową.
- W skład komisji wchodzą trzy osoby:
- osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w dyscyplinie, w której doktorant przygotowuje rozprawę doktorską, zatrudniona w Uniwersytecie, jako przewodniczący;
- osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w dyscyplinie, w której doktorant przygotowuje rozprawę doktorską, zatrudniona w Uniwersytecie;
- osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w dyscyplinie, w której doktorant przygotowuje rozprawę doktorską, zatrudniona poza Uniwersytetem, z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych w ustawie (art. 190 ust. 5).
- W pracach komisji może uczestniczyć, w roli obserwatora, doktorant delegowany przez Uczelnianą Radę Samorządu Doktorantów, bez prawa głosu.
- Doktorant składa do dyrektora sprawozdanie śródokresowe z realizacji indywidualnego planu badawczego, obejmujące I i II rok kształcenia w Szkole Doktorskiej, w formie papierowej i elektronicznej wraz z dokumentami wymienionymi jako załączniki we wzorze sprawozdania, tj:
- wykaz publikacji z pełnymi zapisami bibliograficznymi, z podaniem nr ISBN, ISSN, DOI (udokumentowany w postaci kserokopii/skanów w formie elektronicznej artykułów naukowych, monografii, rozdziałów w monografii lub potwierdzeń z wydawnictwa o przyjęciu publikacji)
- wykaz konferencji, sesji posterowych (udokumentowany w postaci informacji o konferencji ze strony internetowej, potwierdzenie aktywnego udziału),
- potwierdzenie realizacji stażu,
- potwierdzenie udziału w organizacji konferencji naukowej,
- potwierdzenie złożenia wniosku o finansowanie badań do instytucji zewnętrznej lub numer umowy
na realizację grantu lub portfolio zawierającego upublicznienia działań artystycznych, - potwierdzenie otrzymania środków na badania z Uczelni,
- potwierdzenie udziału w projektach naukowych lub artystycznych,
- opis kwerend,
- kserokopie dokumentów potwierdzających uzyskanie kompetencji np. certyfikat, udział
w szkoleniu/kursie, - wykaz innych aktywności
- prezentację multimedialną, zawierającą plan rozprawy doktorskiej, omówienie problematyki badawczej, metod badawczych.
Dokumenty w formie papierowej (zbindowane w miękkiej oprawie) i elektronicznej (w jednym pliku PDF) należy złożyć w układzie zaproponowanym poniżej:
- Strona tytułowa z danymi doktoranta.
- Sprawozdanie śródokresowe.
- Wydruk prezentacji multimedialnej.
- Wykaz publikacji.
- Wykaz aktywności naukowych:
- konferencje,
- sesje posterowe,
- staże,
- organizacja konferencji,
- projekty badawcze (wnioski o finansowanie badań do instytucji zewnętrznej lub portfolio zawierające upublicznienia działań artystycznych: środki na badania z Uczelni),
- kwerendy,
- kursy, szkolenia,
- inne.
- Opis działalności artystycznej wraz z wykazem aktywności.
- Potwierdzenia działalności organizacyjnej na rzecz środowiska akademickiego
i popularyzacji nauki.
Nośnik z dokumentacją w formie elektronicznej jest zwracany doktorantowi, a jej kopie trwale usuwane po uzyskaniu przez doktoranta pozytywnej oceny śródokresowej lub uprawomocnieniu decyzji o skreśleniu z listy doktorantów w przypadku negatywnego wyniku tej oceny.
- Termin złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 10, określa zarządzeniem dyrektor Szkoły Doktorskiej nie później niż na dwa miesiące przed planowanym terminem oceny śródokresowej.
- Sekcja ds. Doktorantów informuje doktoranta o terminie i miejscu posiedzenia komisji dokonującej oceny śródokresowej realizacji indywidualnego planu badawczego.
- Komisja dokonuje oceny śródokresowej realizacji indywidualnego planu badawczego
na podstawie:
- indywidualnego planu badawczego;
- sprawozdania śródokresowego z realizacji indywidualnego planu badawczego;
- rozmowy z doktorantem.
- Doktorant, w ramach rozmowy, przedstawia prezentację multimedialną, zawierającą plan rozprawy doktorskiej, omówienie problematyki badawczej, metod badawczych oraz odpowiada na pytania komisji.
- Ocena komisji obejmuje:
- terminowość realizacji planu;
- stan zaawansowania prac nad rozprawą;
- zrealizowane zadania badawcze lub artystyczne;
- aktywność naukową lub artystyczną i organizacyjną doktoranta.
- Komisja dokonuje oceny każdego z kryteriów, wymienionych w ust. 15, indywidualnie, formułując wynik oceny kryterium jako pozytywny lub negatywny.
- Ocena śródokresowa – ustalana na podstawie oceny poszczególnych kryteriów, o jakich mowa w ust. 15, kończy się wynikiem pozytywnym lub negatywnym. Ocena wymaga uzasadnienia komisji.
- Komisja dokumentuje ocenę sporządzając protokół z oceny śródokresowej z realizacji indywidualnego planu badawczego. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 6 do niniejszego Regulaminu.
- Ocena komisji jest ostateczna.
- Wyniki oceny ogłaszane są przez dyrektora Szkoły Doktorskiej.
- Wyniki oceny śródokresowej wraz z uzasadnieniem są jawne.
- Wysokość stypendium doktoranckiego (bez zwiększenia z tytułu posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności) wynosi:
- 37% wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa;
- 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.